Print Page   |   Contact Us   |   Your Cart   |   Sign In   |   Join AFS
AFS Review: Notes

AFS Public Programs Guide for 2019 Annual Meeting, Baltimore Edition

Friday, October 11, 2019   (0 Comments)
Posted by: Alexandra Sanchez
Share |

By Conveners of the AFS Public Programs Section--

The following sessions and events are sponsored by the AFS Public Programs Section and meet this year’s new guidelines for diversity and inclusion. Although other relevant sessions, many of which are listed in the next portion of this document, meet these guidelines, they were not submitted for sponsorship. We commend all efforts to represent diverse experiences and opinions.

Thursday

01-14 Perspectives through Partnerships: How We Embody Cultural Sustainability Practice in the Everyday
Sponsored by the New Directions in Folklore Section and the Public Programs Section
8:00–10:00 am (Conway, 1st floor)

Laura X. Williams (Goucher College), chair
Heather Gerhart (Independent)
Courtney E. Hamm (Independent)
Nicole T. Macotsis (Independent)
Heidi Thomas (Goucher College)
Jenna Ashton Winton

 02-04 Folklore in the Field: Defining Folklore in the Public Sector
Sponsored by the Public Programs Section
10:15 am–12:15 pm (Columbia, 2nd floor)

Elinor Levy (Arts Mid-Hudson), chair
Anna Beresin (University of the Arts)
Sarah Birns (George Mason University)
Mama Linda Y. Goss (National Association of Black Storytellers, Griots’ Circle, Peale Center, and National Great Blacks in Wax Museum)
Andrea Graham (University of Wyoming)
Jackson M. Hall (South Arts)
Michael Knoll (HistoryMiami Museum)

03-14 The Ohio Field School: A University-based Collaborative Community Project on Rural Placemaking
Sponsored by the Public Programs Section
2:00–4:00 pm (Conway, 1st floor)

Cristina Benedetti (The Ohio State University), chair
Andrew Carter (Watch Me Grow Ohio) 
Emma Carey Cobb (The Ohio State University) 
Susan Eleuterio (Goucher College) 
Sophia Enriquez (The Ohio State University) 
Andrew Feight (Shawnee State University)

Festival of Ideas: Community-Driven Conversations
Sponsored by the AFS Local Planning Committee, the MA in Cultural Sustainability at Goucher College, the Mid Atlantic Arts Foundation, the Public Programs Section, and the Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage
6:00–7:30 pm (Harborview, 2nd floor) 

Festival of Ideas Reception
Sponsored by the AFS Local Planning Committee, the MA in Cultural Sustainability at Goucher College, the Maryland Traditions Program of the Maryland State Arts Council, the Mid Atlantic Arts Foundation, the Public Programs Section, and the Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage
6:00–7:30 pm (Atrium, 2nd floor)
Cash bar. 

Amadou Kouyate (Musician) 

Friday

04-02 Connecting Collections and Communities, Part I: Documenting Online Cultures
Sponsored by the Archives and Libraries Section; the New Directions in Folklore Section; the Politics, Folklore, and Social Justice Section; and the Public Programs Section
8:00–10:00 am (Constellation C, 2nd floor)
See also 05-02 and 06-02.

Nicole Saylor (Library of Congress), chair
Rashi Joshi (Library of Congress) 
Trevor Owens (Library of Congress) 
Jeffrey A. Tolbert (Penn State Harrisburg) 

05-02 Connecting Collections and Communities, Part II: Engaging Social Justice Movements and Amplifying Public Memory
Sponsored by the Archives and Libraries Section; the Folklore and Museums Section; the New Directions in Folklore Section; the Politics, Folklore, and Social Justice Section; and the Public Programs Section
10:15 am–12:15 pm (Constellation C, 2nd floor)
See also 04-02 and 06-02. 

Guha Shankar (American Folklife Center), chair
Kerrie Cotten Williams (DC Public Library)
Denise D. Meringolo (University of Maryland, Baltimore County) 

06-02 Connecting Collections and Communities, Part III: Activism in Archives
Sponsored by the Archives and Libraries Section; the New Directions in Folklore Section; the Politics, Folklore, and Social Justice Section; and the Public Programs Section
2:00–4:00 pm (Constellation C, 2nd floor)
See also 04-02 and 05-02. 

Randy Williams (Utah State University), chair
Terri M. Jordan (Sargeant Memorial Collection, Norfolk, VA) 
Mary M. Manning (University of Houston) 
Kelly Revak (American Folklife Center)

Public Programs Section Business Meeting
7:00 pm–8:00 pm (Chesapeake B, 3rd floor) 

Saturday

More than the Right Questions: A Workshop on Interviewing for Learning and Engagement
Sponsored by the Folklore and Education Section, Local Learning, and the Public Programs Section
8:30 am–12:00 pm (Pratt/Calvert, 3rd floor)

Paddy Bowman (Local Learning) and Lisa Rathje (Local Learning), chairs
Camila Bryce-Laporte (Independent) 
Fana Chisolm (Master hair designer) 
Anthony Gaskins (The Hat Man) 
Simon Keith Lichman (Center for Creativity in Education and Cultural Heritage, Jerusalem) Diana Baird N’Diaye (Smithsonian Institution) 
Sehar Perzaada (Urban Marsala) 
Bonnie Stone Sunstein (University of Iowa)

07-08 Degrees of Community Engagement, Curation, Production, and the Essential of Fieldwork
Sponsored by the Public Programs Section
8:00–10:00 am (Chesapeake A, 3rd floor)

Anne Pryor (Madison, Wisconsin), chair 

8:00 Public Landscapes and Prison Occupational Culture
Claire Schmidt (Missouri Valley College) 

8:30 Stacking Brooms: Public Folklore in a Curling Club
Anne Pryor (Madison, Wisconsin) 

9:00 A Business Model for Folklore: Profitable, Wholehearted, and Cinematic
Jamie Yuenger (StoryKeep)

 9:30 discussant
Janet Gilmore (Independent)

The following sessions and events, although they are not sponsored by the Public Programs Section, are relevant to the section’s work and members’ interests.

Thursday

01-04 Addressing Social Issues through Public Foodways
8:00–10:00 am (Columbia, 2nd floor)

Lucy M. Long (Center for Food and Culture), chair
Eric A. Eliason (Brigham Young University)
Jillian Gould (Memorial University of Newfoundland)
Hanna Griff-Sleven (New School/St. John’s University)
Emily E. Hilliard (West Virginia Folklife Program, West Virginia Humanities Council)
Ray Huling (University of Massachusetts Amherst)
Catherine Hiebert Kerst (American Folklife Center, emerita)
Kim D. Stryker (George Mason University) 

01-14 Perspectives through Partnerships: How We Embody Cultural Sustainability Practice in the Everyday
Sponsored by the New Directions in Folklore Section and the Public Programs Section
8:00–10:00 am (Conway, 1st floor) 

Laura X. Williams (Goucher College), chair
Heather Gerhart (Independent)
Courtney E. Hamm (Independent)
Nicole T. Macotsis (Independent)
Heidi Thomas (Goucher College)
Jenna Ashton Winton 

02-03 Centering Our Praxis in Community Restoration: The Critical Work of Community Scholars, Activists, and Public Folklorists of Color on Cultivating, Healing, and Revitalization of Communities of Color through Folklore and Community Arts
Sponsored by the AFS Cultural Diversity Committee, the Association of African and African American Folklorists, the Creative Writing and Storytelling Section, and the Maryland Traditions Program of the Maryland State Arts Council
10:15 am–12:15 pm (Constellation D, 2nd floor) 

Phyllis M. May-Machunda (Independent), chair
Junious Lee Brickhouse (Urban Artistry Inc.)
Camila Bryce-Laporte (Independent)
Nilimma Devi (Sutradhar Institute of Dance & Related Arts)
David Olawuyi Fakunle (DiscoverME/RecoverME: Enrichment through the African Oral Tradition)
Ashley Minner (University of Maryland, Baltimore County) 

02-08 Historic Preservation and Public Folklore: Successes, Challenges, and Failures in Responding to Community
Sponsored by the AFS Working Group on Folklore and Historic Preservation Policy
10:15 am–12:15 pm (Chesapeake A, 3rd floor) 

Gregory Hansen (Arkansas State University), chair

10:15 Sources of Inspiration: Vernacular Architecture of the Suburbs
Nancy Solomon (Long Island Traditions)

10:45 Cycadia Cemetery: A TCP with Contested Social Value
Tina Bucuvalas (Independent)

11:15 Caught between a Ghost Sign and a Mural Project: Siding with a Wall Dog
Gregory Hansen (Arkansas State University)

11:45 Folklore: Approaches to Dismantling Preservation’s Diversity Deficit
David Rotenstein (Independent)

02-14 Grant Workshop for Folklorists and Public Folklore Programs
Sponsored by the American Folklore Society, the Folklore and Museums Section, the Institute for Museum and Library Sciences, the National Endowment for the Arts, and the National Endowment for the Humanities
10:15 am–12:15 pm (Conway, 1st floor) 

Clifford R. Murphy (National Endowment for the Arts), chair
Mary E. Downs (National Endowment for the Humanities)
Bill Mansfield (National Endowment for the Arts)
Sandra Narva (Institute of Museum and Library Services) 

03-15 Interfaces of Community, Museums, and Libraries
Sponsored by the Folklore and Museums Section
2:00–4:00 pm (President, 1st floor)

Christine Frances Zinni (State University of New York, Brockport), chair

2:00 Exhibiting Community: A Case Study in Fieldwork, Public Folklore, and Museums
Thomas Grant Richardson (Independent)

2:30 The Greater Cleveland Ethnographic Museum: The Life and Afterlife of a Public Folklore Organization
Tim Lloyd (American Folklore Society)

3:00 Toward Emic Museum Construction: The Burlesque Hall of Fame
Emmie Pappa Eddy (Indiana University)

3:30 Women, Place Making, (Re)turns, and Revitalization Among Diasporic Communities in Buffalo, New York
Christine Frances Zinni (State University of New York, Brockport)

Friday

04-08 Fieldwork “Failures,” Part I: Agency/Community Challenges
8:00–10:00 am (Chesapeake A, 3rd floor)
See also 05-08. 

Ann K. Ferrell (Western Kentucky University), chair
Brent A. Bjorkman (Western Kentucky University)
Hannah Davis (Rochester Institute of Technology)
Ann K. Ferrell (Western Kentucky University)
Maggie Holtzberg (Massachusetts Cultural Council)
Katie Taylor-Wynn (Maine)

04-09 Untold Stories: Some Positive Unforeseen Outcomes of Apprenticeships
8:00–10:00 am (Chesapeake B, 3rd floor)

Wini Lambrecht (Rhode Island School of Design), chair
Kathleen Mundell (Cultural Resources, Inc.)
Rachelle H. Saltzman (Oregon Folklife Network)
Lynne Williamson (Connecticut Historical Society, emerita) 

04-12 Collaboration and Culture Work in the Upper Midwest
Sponsored by the Folklore and Museums Section and the Nordic-Baltic Folklore Section
8:00–10:00 am (Camden/Lombard, 3rd floor) 

Mirva A. Johnson (University of Wisconsin, Madison), chair

8:00 “We Have All Been Neighbors Here”: Arnold Munkel’s Norwegian-American Folk Music Collection
Anna C. Rue

8:30 The Arnold Munkel Collection: Preservation, Access, and Engagement
Nathan Gibson (University of Wisconsin, Madison)

9:00 “We Wanted to Save Something While There Was Still Something Left”: Restoration and Cultural Maintenance at the Oulu Cultural and Heritage Center
Mirva A. Johnson (University of Wisconsin, Madison)

9:30 Culture Works: Public Folklore and Collaboration in an Anishinaabe Community
Tim Frandy (Western Kentucky University)

05-12 Traditional Arts as Transformative Programming
10:15 am–12:15 pm (Camden/Lombard, 3rd floor) 

Zoe van Buren (North Carolina Arts Council), chair

10:15 Refugee Youth and the Arts: Amplifying Voice and Enhancing Community
Christine Bethea (Bhutanese Community Association of Pittsburgh) and Susan Dawkins (University of Pittsburgh) 

10:45 The Human Library: Curating Community and Culture at the Public Library
Tyler Chadwell-English (Urbana Regional Library )

11:15 A Transformative Experience through Dance: Field Research among Bulgarian Folk Dance Communities in the United States
Daniela L. Ivanova-Nyberg (Bulgarian Cultural and Heritage Center of Seattle)

11:45 “Now That’s the People’s Art”: Traditional Arts Programs for Students in State Arts Councils
Zoe van Buren (North Carolina Arts Council)

06-03 A Conversation with Olivia Cadaval
Sponsored by the AFS Oral History Project and the American Folklore Society
2:00–4:00 pm (Constellation D, 2nd floor)

Norma Elia Cantú (Trinity University), chair
Olivia Cadaval (Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage, emerita)

06-07 Sounding Board: Methods in Creating and Sustaining Communities
2:00–4:00 pm (Baltimore, 2nd floor) 

Michael Ann Williams (Western Kentucky University, emeritus), chair

2:00 Folklore and Communities of Practice: The Untapped Potential of a Practice Theory Model
Mira C. Johnson (Bronx Community College) 

2:10 discussion

2:20 Ethnographic Interview Techniques for Young Children: Possibilities for Collaborative Community Building
Suzanne Godby Ingalsbe (Indiana University Institute for Advanced Study) 

2:30 discussion

2:40 Adventures in Folk Drama: Lessons Learned from One Year of the American Lore Theater
Jake Rosenberg (City Lore) 

2:50 discussion

3:00 Reflection on 23 Years of “Community Folklore” in Ireland: The Cork Folklore Project as Research Project, Urban Community Member and Interlocutor
Clíona O’Carroll (University College, Cork) 

3:10 discussion

3:20 Critical Folklore (Museum) Education As Decolonizing Praxis: Genealogies and Generative Questions
Maureen K. Porter (University of Pittsburgh) 

3:30 discussion

06-08 National and Regional Support Networks for Public Folklore: Where We Are and Where We Are Going
2:00–4:00 pm (Chesapeake A, 3rd floor) 

Christina Barr (Nevada Humanities) and Amy Kitchener (Alliance for California Traditional Arts), chairs
Lora Bottinelli (National Council for the Traditional Arts)
Teresa Hollingsworth (South Arts)
Michael Atwood Mason (Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage)
Clifford R. Murphy (National Endowment for the Arts)
Elizabeth Peterson (American Folklife Center)
Jessica A. Turner (American Folklore Society)

Saturday

08-02 Folk Festivals in Transition
10:15 am–12:15 pm (Constellation C, 2nd floor) 

Angus Kress Gillespie (Rutgers University), chair
Barry Jean Ancelet (University of Louisiana, Lafayette, retired)
Maria Elizabeth Kennedy (Rutgers University)
Marsha L. MacDowell (Michigan State University Museum)
Molly G. McBride (Michigan State University Museum)
Sabrina Lynn Motley (Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage)
Kara R. Thomas (Frostburg State University)

09-08 Triumphs, Pivots, and Revelations during a Decade of Growth at Maryland Traditions
2:00–4:00 pm (Chesapeake A, 3rd floor) 

Chad Buterbaugh (Maryland Traditions), chair

2:00 State-Sponsored Folklife in Maryland: A View from the Archives
Ryan A. Koons (Maryland Folklife Archive)

2:15 Democratizing Folk Arts Programming in a Museum Setting
Allison Weiss (Maryland Traditions) 

2:30 Pivoting on Service: Renewing Community Connections at the Ward Museum of Wildfowl Art
Jackson Medel (Salisbury University) and Kristin Sullivan (Ward Museum of Wildfowl Art, Salisbury University)

3:00 Obstacle Removal as a Framework for State Folklorists
Chad Buterbaugh (Maryland Traditions)

3:30 discussion

09-09 Developing Students’ Mastery of Folklife Education Skills and Concepts
Sponsored by the Folklore and Education Section
2:00–4:00 pm (Chesapeake B, 3rd floor)

Linda Deafenbaugh (Folk Arts-Cultural Treasures School), chair

2:00 Wrestling with Folk Arts Education Concepts with Little Brains
Eric C. Joselyn (Folk Arts-Cultural Treasures School) 

2:30 Assessing Student Learning of Folklife Education Skills
Linda Deafenbaugh (Folk Arts-Cultural Treasures School)

3:00 Using Inquiry to Make Meaning: Developing Student Skills in Folklore Research
Debra Repak (Folk Arts-Cultural Treasures School) 

3:30 Constructing a Curriculum Using Ethnography to Support English Language Learning
Lucinda Megill Legendre (Folk Arts-Cultural Treasures School) 

09-15 A Catalyst for Change, Cohesion, and Renewal: The National Folk Festival and Community Partnerships
2:00–4:00 pm (President, 1st floor)

 Blaine Quincy Waide (National Council for the Traditional Arts), chair
Lora Bottinelli (National Council for the Traditional Arts)
Jake Day (City of Salisbury)
Jon M. Lohman (Virginia Folklife Program)
Lisa Sims (Richmond Folk Festival)



Career Center
| Open Forums
| Online Store
| Renew
| Member Search
| Donate
| FAQ


American Folklore SocietySister Society: SIEF
Classroom-Office Building, Indiana University, 800 East Third Street, Bloomington IN 47405 USA
812/856-2379; www.afsnet.org


Association Management Software Powered by YourMembership  ::  Legal