Print Page   |   Contact Us   |   Your Cart   |   Sign In   |   Join AFS
AFS Review: Notes

Creative Writing and Storytelling at the 2017 AFS Annual Meeting

Friday, October 13, 2017   (0 Comments)
Posted by: Rosalind V. Rini Larson
Share |

By Victoria L. M. Harkavy (Co-Convener, Creative Writing and Storytelling Section) — 

#AFSAM17 Meeting Guide

 

Thursday, October 19

8:00am–10:00am

01-11: “Spirits, Specters, and Cyborgs: Beyond Humanity”
Excelsior Bay
Chair: Holly Cusack-McVeigh (Indiana University-Purdue University Indianapolis)

“The Ghost in the Narrative: Spectral Intersubjectivity and Resistance in an Ozark Cattlewoman’s Narratives”
Mariah Elisabeth Marsden (University of Missouri, Kansas City)

“Spirits of the High Plains: Wyoming Paranormal Investigators and Their Folkways”
Maxine Allison Vande Vaarst (University of North Carolina, Chapel Hill)

01-13: "In Search of the Impact of Folk Arts Education: Examining Teaching and Learning"
Sponsored by the Folklore and Education Section
Lake Nokomis
Chair: Linda Deafenbaugh (Philadelphia Folklore Project)

"What Do Students Learn about My Culture?"
Nisha Arya (community artist)

01-15: “Cardinal Points: Four Key Themes in Studying Dance as Folklore”
Gray’s Bay
Chair: Eric César Morales (Indiana University)

“Choreopoetics and the Tahitian Arioi: Narrating History through Dance”
Eric César Morales (Indiana University)

10:15am–12:15pm

02-10: “Rethinking Our Discipline”
Wayzata Bay
Chair: Jennifer Schacker (University of Guelph)

“Folklore Popular Culture, and the Phenomenology of the Unofficial”
Esther Clinton(Bowling Green State University)

“Augusta Gregory, Scribe of the Imaginative Class”
Carl Lindahl (University of Houston)

12:45pm–1:45pm

Creative Writing and Storytelling Section Business Meeting
Pine/Cedar

2:00pm­–4:00pm

03-11: “Disability and Folklore: Monsters, Stigma, and Sexuality”
Excelsior Bay
Chair: Amy E. Shuman (The Ohio State University)

“Intellectural Disability and Co-Produced Narratives”
Amy Shuman (The Ohio State University)

03-13: "Experiential Learning in the Trump Era"
Lake Nokomis
Chair: Cassie Rosita Patterson (The Ohio State University)

"Be the Street: A Performance-Centered University Outreach Project on Mobility and Placemaking in The Hilltop Neighborhood of Columbus, Ohio"
Katherine Borland (The Ohio State University)

 03-15: “Resistance, Reclamation, and Resilience in Indian Folklore”

Gray’s Bay
Chair: Amit Singh (Ambedkar University Delhi)

“Re-Creation of Narratives at Braj, India: Where Narratives Take a Fresh Breath”
Tulika Chandra (Shiv Nadar University)

“Resistance, Reclamation and Re-Creation in Minnesota Native American Women’s Storytelling”
Co-sponsored by the Creative Writing and Storytelling Section
Ballroom 1/2
Chairs: Rhonda R. Dass (Minnesota State University, Mankato) and Margarita B. Martín-Dale (independent)

Speakers:

Heid E. Erdrich (Ojibwe (Turtle Mountain); Augsburg MFA in Creative Writing Program)
Robin Nelson (Ojibwe (White Earth); ISD#622 American Indian Education Program)
Mona M. Smith (Sisseton-Wahpeton Dakota Oyate; Allies: Media/Art and Healing Place Collaborative)
Gwen Nell Westerman (Sisseton-Wahpeton Dakota Oyate; Minnesota State University, Mankato)
Rhiana Yazzie (Diné; New Native Theatre, Minneapolis/St. Paul, MN) 

 

Friday, October 20

8:00am–10:00am

 04-06: “Digital Folklore and Technology”
Pine/Cedar
Chair: Alison Furlong (The Ohio State University)

“‘What Do You See, Old Gray?’: Narrative Accessibility, Creative Audio Description, and ‘The Bremen Town Musicians’”
Erin Kathleen Bahl (The Ohio State University)

04-07: "Constructions of the Local"
Birch/Maple
Chair: Michael Largey (Michigan State University)

“Jambalaya Soul Slam: A Visual Ethnography of a Local Poetry Slam in Durham, NC”
Jackson Meyers Hall (University of North Carolina, Chapel Hill)

“‘We Felt You Were Telling Our Story’: Reflection and Storytelling in Cornerstone Theater Company’s Ghost Town”
Emma Carey Cobb (Harvard College)

04-11: “Refugees, Migration and Immigration”
Excelsior Bay
Chair: William Westerman (New Jersey City University)

“Hear Our Voices: Seeking Refuge from Nazi Europe to the American South Post-1945”
Hannah Herzog (University of North Carolina, Chapel Hill)

10:15am–12:15pm

05-07: “Reconsidering Culture and Folk Narratives”
Birch/Maple
Chair: Elissa R. Henken (University of Georgia)

“Om, Let’s Begin: Orality in Alai’s The Song of King Gesar
Laura Pearce (The Hohio State University)

05-10: “Folklore and Gender II”
Wayzata Bay

“Survivals and Living Tradition: Folk Beliefs and Narratives of Fisherwomen in Western Anatolia”
Pinar Fedakar (Ege University)

 05-11: “The Monsters of Memory: Counter Narratives of Repression and Resistance”
Excelsior Bay
Chair: Elaine J. Lawless (University of Missouri)

“Nightmare on Edgewood: Faces at the Bottom of the Sunken Place”
Kate Stockton Kelley (University of Missouri)

“The Materiality of the Word: Reclaiming Memory as Resistance”
Elaine J. Lawless (University of Missouri)

2:00pm–4:00pm

06-08: “The Hero Re-Created: Different Perspectives on Folklore Characters around the World”
Crystal Lake
Chair: Charles Douglas La Shure (Seoul National University)

“From Con Man to Hero of the People: How Kim Sŏndal is Portrayed in North Korea”
Charles Douglas La Shure (Seoul National University)

06-09: “Voices of Resistance and Reclamation from Our Past: Historical Perspectives on Folklore Rabble-Rousing”
Spring Park
Chair: Diane E. Goldstein (Indiana University)

“Proletarian Modernism: B.A. Botkin, Folklore Theory, and Living Lore”
Jerrold Hirsch (Truman State)

06-12: “Festivals and Public Performance”
Lake Calhoun
Chair: Sophia Geng (College of Saint Benedict/St. John's University)

“Buzzing about The Bee: Public Storytelling in Salt Lake City”
Nancy C. McEntire (Indiana State University)

06-13: “Reclamation and Preservation”
Lake Nokomis
Chair: Caitlin Rimmer (University of North Carolina, Chapel Hill)

 “Recreating and Reclaiming the History of the Intermountain Indian School through Legend-Tripping”
Carlos Guadarrama (Utah State University)

 

Saturday, October 21

8:00am–10:00am

07-09: “Public and Applied Folklore I”
Spring Park
Chair: Nikki Lee Cox (University of Oregon)

“Building a Community-Based Digital Storytelling Center”
Harley Ferris (University of Findlay)

“(Re)Creating Community through Performative Storytelling Practice”
Heather J. Gerhart (Collaborative Digital Storytelling Hub) and Leslie Soble (Goucher College)

10:15am–12:15pm

08-04: “Latinx/Latin American Cultural Responses to a Violent World: Social Networks, Healing, Resistance, and Narratives”
Deer Lake
Chair: Mintzi Martinez-Rivera (Indiana University)

“The Border Violada: Her History and Expressions”
Itzel Guadalupe García (University of Texas, Austin)

08-06: "The Death Panel: The Dead, the Ghostly, and the Folklorist"
Pine/Cedar
Chair: Willow G. Mullins (Washington University in St. Louis)

“Murder and the Folklorist: Folklore, Folklorists, and the Critique of Modernit in Christie, Allingham, and French”
Claire Schmidt (Missouri Valley College)

08-07: “Folklife of Changing Environments: Documenting, Theorizing and Presenting Environmental Folklife in the Anthropocene”
Birch/Maple
Chair: Jess Lamar Reece Holler (Growing Right Oral History Project)

“‘Them Girls Shake It’: Affrilachian Poetry as Social and Environmental Justice Performance Activism”
Jordan E. Lovejoy (The Ohio State University)

08-10: "Sami Media for Representation, Resistance and Revitalization"
Wayzata Bay
Chair: Thomas DuBois (University of Wisconsin, Madison)

"Politics, Media, and Stereotypes in Kirste Paltto’s Gávdnui Guhkkin Váris"
John Prusynski (University of Wisconsin, Madison)

08-13: “Mediated Diasporic Identities, Part II: Community Preservation”
Lake Nokomis
Chair: Joseph Sciorra (Queens College, City University of New York)

“War Stories: Afghan Memories of Migration and Home”
Benjamin Gatling (George Mason University)

2:00pm–4:00pm

09-04: “Oh Say Can You See: Resistance and Agency in the Bodylore of the Marginalized”
Deer Lake
Chair: Stephanie Shonekan (University of Missouri)

“Performing Sexuality: The Disabled Body and Neo-Burlesque”
Teresa Milbrodt (University of Missouri)

“The Silence of Silence: Passing as Resistance in Autism Memoirs”
Anand Prahlad (University of Missouri)

09-05: “Performing Resistance, Reclamation and Re-Creation in Communities through Traditional and Innovative Expressive Arts”
Elk Lake
Chair: Milbre E. Burch (University of Missouri)

“An Oral Epic from South India Reaches Canada: It Is Being Retold but Now Given New Meanings That Reflect Today’s Immigrant Issues”
Brenda E.F. Beck (University of Toronto)

 “Using Folktales and Community Narratives to Resist Discrimination and Rebuild a Sense of Belonging on Campus and Beyond”
Milbre E. Burch (University of Missouri)

09-06: "Reiterations of Folklore/The Persistence of Folklore"
Pine/Cedar
Chair: Priscilla A. Ord (McDaniel College, retired)

“Walter Anderson’s Law of Self Correction? “The Princess on the Glass Mountain” in Latvian Literary and Film Tradition”
Guntis Šmidchens (University of Washington, Seattle)

09-16: “The Currents of Capitalism”
Lake Harriett
Chair: Jeremy Stoll (Metropolitan State University of Denver)

“Comics, Diversity, and the Creative Void”
Jeremy Stoll (Metropolitan State University of Denver)



Career Center
| Open Forums
| Online Store
| Renew
| Member Search
| Donate
| FAQ


American Folklore SocietySister Society: SIEF
Classroom-Office Building, Indiana University, 800 East Third Street, Bloomington IN 47405 USA
812/856-2379; www.afsnet.org


Association Management Software Powered by YourMembership  ::  Legal