Print Page   |   Contact Us   |   Your Cart   |   Sign In   |   Join AFS
AFS Review: Notes

2016 AFS/ISFNR Joint Meeting Guide: Folklore and Education

Friday, September 23, 2016   (0 Comments)
Posted by: Jesse A. Fivecoate
Share |

By Betty Belanus (Senior Convener) and Jan Rosenberg (Junior Convener)

Our colleague Paddy Bowman compiled this helpful roster of sessions related to folklore and education at the meetings in Miami. The Section, along with the Local Learning Network  and HistoryMiami are also supporting artist in residence Losang Samten, National Heritage Fellow and Tibetan mandala maker. He is among the presenters for a Saturday education workshop at HistoryMiami, free and open to local educators as well as AFS attendees. This year, we have also included most of the Folklore and Museum Section sessions as well, as we have been fostering a fruitful relationship between the two Sections. If you are interested in the intersection between folklore and museum education, please see the current issue of the Journal of Folklore and Education. We welcome you to join us at our Section meeting, Thursday, October 20, 12:45-1:45 pm, Brickell North.  If you are not able to join us at the Section meeting, or in Miami, please see our Section pages.  


11:00 am—6:00 pm 

Registration, Promenade

12:30-4:30 pm

Workshop: Experiments in Exhibition Sponsored by the HistoryMiami Museum; Local Learning: National Network for Folk Arts in Education; the AFS Folklore and Museums Section; the AFS Folklore and Education Section; and the AFS Public Programs Section. Register by August 31.

5:00-6:30 pm

Opening Ceremony and Florida Folk Heritage Awards, James L. Knight Convention Center

6:30-8:30 pm

Welcome Reception Riverwalk/Promenade, Cash Bar, music selected by DJ Le Spam


10:00 am—4:00 pm

Losang Samten: Tibetan Sand Mandala Exhibition Sponsored by the Philadelphia Folklore Project and the Pennsylvania Council on the Arts, Monroe/Flagler

8:00-10:00 am

03-06 Exploring a Model: Three Adaptions of Indiana's Rotating Exhibit Network Sponsored by the Folklore and Museums Section, Gardenia A/B, Jon Kay (Indiana University), chair

8:00 am Katrina Wynn (University of Maine), Folklore in Maine Libraries: The Exploration of an Exhibit Model
8:30 am Lisa L. Higgins (Missouri Folk Arts Program and University of Missouri), Banner Year: A Case Study for Teaching the Art of Cultural Interpretation
9:00 am Lisa Rathje (Local Learning), The Decentered Curator: A Case Study for Exhibit Outreach and Hearing New Narratives
9:30 am discussion

03-11 Folklore and Education: Bridging the Gap, Orchid C, Paddy Bowman (Local Learning), chair

8:00 am Kelley D. Totten (Indiana University), Craft Identity Made through Organizational Processes at United States-Based Folk Schools
8:30 am Paddy Bowman (Local Learning), A Folklore and Museum Education Model
8:50 am Kristen A. Bradley (Nashville State Community College), Interviewing in the Composition Classroom: One Folklorist's Adventures in a Small Town Community College
9:10 am James F. Abrams (independent), A Steelworker's Tale: Talking Empathy and Solidarity in a Labor Heritage Classroom
9:30 am Mark Y. Miyake (Fairhaven College, Western Washington University), Faders and Folklore: Synergizing Audio Technology and Folklore Studies in Undergraduate Classrooms and Curricula
9:50 am discussion

10:15 am12:15 pm

04-02 Folklife and Museums: Twenty-First-Century Perspectives, Sponsored by the Folklore and Museums Section, Brickell Center, Charles H. Seemann (retired), chair, C. Kurt Dewhurst (Michigan State University), Patricia Hall (independent)

04-10 Exploring Child Folklife and Narratives at the Gateway Sponsored by the Children's Folklore Section and the Folklore and Education Section, Orchid B, Meredith Morgan Eliassen (San Francisco State University), chair

10:15 am Priscilla A. Ord (McDaniel College), A Loss of Childhood in the Scottish Fantasy Novels of Mollie Hunter
10:45 am Fredericka Schmadel (Indiana University), Twentieth-Century Orphans: Children in Summer Camp and Migration Cultures
11:15 am Jan Rosenberg (Heritage Education Resources, Inc.), Intercultural Safety: Rachel Davis DuBois and the Assembly Program
11:45 am Meredith Morgan Eliassen (San Francisco State University), Is "Childness" and the "Child's Landscape" at Risk?

12:45-1:45 pm

AFS Section Meetings

Folklore and Education, Brickell North
Folklore and Museums, Brickell South

2:00-4:00 pm

05-03 Representing Traditional Arts in Public Folklore Programming: Evaluating Student Engagement and Artist Experiences (Diamond Sessions) Brickell North, Maria Elise Zeringue (Indiana University), chair

2:00 pm Maria Elise Zeringue (Indiana University), Two Hundred Years of Folk Arts: Developing and Assessing a Bicentennial Exhibit
2:15 pm Mathilde Lind (Indiana University), Visions of Community in Traditional Arts Events
2:30 pm Jessie Riddle (Indiana University), Painting with Beads: The Individual and Tradition in Katrina Mitten's Miami Beadwork
2:45 pm Barbara McGinness (Indiana University), Traditional Arts Indiana and Sisters of the Cloth: Partnering for Public Education in Traditional Arts
3:00 pm Laila Rajani (Indiana University), Looking Homeward: Applying Cultural Conservation Concepts in Pakistan
3:15 pm Caroline Miller (Indiana University), How the Rubber Meets the Road: Hands-On Public Folklore Experience in the Academic Curriculum
3:30 pm discussion

05-10 Listening Acts: Unfinished Listening as Speculative, Orchid B, Deborah A. Kapchan (New York University), chair

2:00 pm Anna Beresin (University of the Arts), Not Heard: Listening to Unspoken Motifs in Children's Noise and Rebellious Quiet at School
2:30 pm Deborah Kapchan (New York University), Slow Ethnography, Slow Activism: Listening, Witnessing, and the Longue Duree
3:00 pm Amy Horowitz (Indiana University), Co-listening Acts as Imagined Symmetry in Occupied Territory
3:30 pm J. Martin Daughtry (New York University), Confronting the Wartime Unheard

4:15-5:45 pm

AFS Presidential Plenary Carolyn Dinshaw James L. Knight Convention Center 

5:45-7:45 pm

Regional Welcoming Event Promenade/Riverwalk, Sponsored by SouthArts


8:00 am—4:00 pm Losang Samten: Tibetan Sand Mandala Exhibition Sponsored by the Philadelphia Folklore Project and the Pennsylvania Council on the Arts, Monroe/Flagler

8:00-10:00 am

06-03 An Unfinished Story: The Bosnia Project at Western Kentucky University Sponsored by the AFS Folklore and Museums Section, Brickell North, Brent Bjorkman (Western Kentucky University), chair, Ann Ferrell (Western Kentucky University), Kate Horigan (Western Kentucky University), Virginia Siegel (Western Kentucky University)

06-12 How We Teach: Folklore Pedagogies in the Twenty-First-Century Classroom Sponsored by the Folklore and Education Section, Orchid D, Michael L. Murray (Bard College and Newark Public Schools), chair, Ruth Olson (University of Wisconsin, Madison), Nancy L. Watterson (Cabrini College)

10:15 am—12:15 pm

07-03 Heritage and Material Culture: Theory and Practice Sponsored by the AFS Folklore and Museums Section, Brickell North, Daniel C. Swan (Sam Noble Museum, University of Oklahoma), chair

10:15 am Suzanne Godby Ingalsbe (Indiana University Institute for Advanced Study), Heritage and the Museum Megaphone: Harnessing Authority for Local Narrative
10:45 am Teri Klassen (Mathers Museum of World Cultures, Indiana University), Tennessee Delta Quiltmaking: From Necessity to Heritage
11:15 am Jason Baird Kackson (Mathers Museum of World Cultures, Indiana University), Innovation, Habitus, and Heritage: Notes towards a Theoretical Model Concerned with the Ways that Cultural Forms Have Careers in Time
11:45 am Daniel C. Swan (Sam Noble Museum, University of Oklahoma), Heritage and Cultural Production in Museum Contexts: A Gathering of Traditions

07-11 Transforming the Stories Told in School: A K-8 Folk Arts Residency with Tibetan Sand Mandala Artist and National Heritage Fellow Losang Samten Sponsored by the Folklore and Education Section, Orchid C,  Linda Deafenbaugh (Philadelphia Folklore Project), chair

10:15 am Linda Deafenbaugh (Philadelphia Folklore Project), A Folklife Education Specialist Tells a Process Tale: Developing a Model Designed to Transform the Stories Told at School
10:45 am Pheng Lim (Folk Arts-Cultural Treasures Charter School), A Principal Tells A School-Life Narrative: Folk Arts Residency Model Enacted—Stories Transformed
11:15 am Losang Samten (NEA Heritage Fellow), An Artist Tells All: Observations of Impacts in and out of School
11:45 am Susan Eleuterio (Goucher College), discussant 

2:00-4:00 pm

08-08 Fairy Tales in the Classroom, Merrick, Nancy Lucia Canepa (Dartmouth College), chair

2:00 pm Maria Kaliambou (Yale University), Learning Foreign Languages through Folktales
2:15 pm Trisha Denton (Dartmouth College), Staging Power, Oppression and Fairy Tales in Public Schools
2:30 pm Julie Koehler (Wayne State University), Following the Path of Cookies and Breadcrumbs: Taking the Fairy-Tale Course Online
2:45 pm Victoria Somoff (Dartmouth College), Prerequisite for Miracle: The True and the False Hero in Fairy Tales
3:00 pm Ann Schmiesing (University of Colorado, Boulder), Teaching Fairy Tales from a Disability Studies Perspective
3:15 PM Gina Miele (Montclair State University), Creating Visual Representations of Embedded Narratives
3:30 PM discussion

08-19 Pop-Up Museum Session: Sharing Fieldwork Artifacts and Stories Sponsored by the Folklore and Museums Section, Japengo, Betty J. Belanus (Smithsonian Institution), chair, Jessica Doble (University of Louisiana, Lafayette), Andrea Graham (University of Wyoming), Hanna Griff-Sleven (Museum at Eldridge Street), Felicia Katz-Harris (Museum of International Folk Art), Elyse Marrero (Florida State University), Anne Rappaport (Smithsonian Institution), Lynne Williamson (Connecticut Historical Society)

5:30-6:30 pm

Francis Lee Utley Memorial Lecture: Erika Brady Sponsored by the AFS Fellows, James L. Knight Convention Center

6:30-8:00 pm

Local Learning Happy Hour Pure Verde, hotel bar, Sponsored by Local Learning


8:00 am—12:00 pm

Losang Samten: Tibetan Sand Mandala Exhibition Sponsored by the Philadelphia Folklore Project and the Pennsylvania Council on the Arts, Monroe/Flagler

8:00-10:00 am

09-02 Reframing Narratives: Curating Southern Cultural Expression Sponsored by the Folklore and Museums Section, Gardenia A/B, Gabrielle A. Berlinger (University of North Carolina, Chapel Hill) and Glenn Hinson (University of North Carolina, Chapel Hill), chairs, Katy Clune (independent), Jon-Sesrie Goff (Duke University), Elijah Heyward (University of North Carolina, Chapel Hill), Emily Ridder-Beardsley (University of North Carolina, Chapel Hill), Zoe van Buren (University of North Carolina, Chapel Hill)

8:30 am—12:30 pm

Reading Culture: Ways of Observing and Interpreting for Classroom and Museum Education Workshop HistoryMiami Museum, 101 West Flagler Street, Sponsored by the HistoryMiami Museum, Local Learning, and the American Folklore Society Folklore and Education Section, Paddy Bowman (Local Learning) and Betty J. Belanus (Smithsonian Institution), chairs

10:15 am-12:15 pm

10-02 Stories, Art, and Aging: Researching Vernacular Forms of Creative Aging, Sponsored by the AFS Folklore and Museums Section, Brickell Center, Jon Kay (Indiana University), chair

10:15 am Simon J. Bronner (Penn State University, Harrisburg), Whirligigs: What Can Be Generalized from the Masculine Age-Related Constructions of Peter Gelker?
10:45 am Jon Kay (Indiana University), Memory Painting Reconsidered: Life Stories, Art, and Aging
11:15 am Marsha MacDowell (Michigan State University), Quiltmaking, Health, and Aging
11:45 am Alan Jabbour (independent), discussant

1:30-2:00 pm

Tibetan Sand Mandala Dismantling Ceremony Jasmine/Hibiscus B

2:00-4:00 pm

11-06 Unfinished Drafts: Folk Narratives Revise Themselves as Town Meets Gown Sponsored by Local Learning and the AFS Folklore and Education Section, Gardenia A/B, Bonnie S. Sunstein (The University of Iowa), chair

2:00 pm Bonnie S. Sunstein (The University of Iowa), A Volunteer Youth Writing Project: Competing Traditions of Folk Knowledge?
2:30 pm Bernice Santiago (The University of Iowa), A "Versatile Writer" Institute: "Underrepresented" High Schoolers Write in College for Two Days
3:00 pm Rossina Zamora Liu (The University of Iowa), "Community Stories" Writing Workshop

4:15-5:15 pm  

AFS Business Meeting James L. Knight Convention Center

5:30-6:15 pm  

ISFNR Plenary Lecture: Ulrich Marzolph James L. Knight Convention Center

6:15-8:15 pm

Closing Reception Sponsored by the International Society for Folk Narrative Research, HistoryMiami Museum, and the American Folklore Society, Riverwalk/Promenade

Career Center
| Open Forums
| Online Store
| Renew
| Member Search
| Donate

American Folklore SocietySister Society: SIEF
Eigenmann Hall, Indiana University, 1900 East Tenth Street, Bloomington IN 47406 USA
812/856-2379; fax: 812/856-2483;

Association Management Software Powered by®  ::  Legal